Пређи на главни садржај

Kako upravljati novcem!?!

Postoji izreka da novac okreće svet, ali ovo treba uzeti sa dozom rezerve jer su naši lični svetovi veoma kopleksni i postoji mnogo stvari oko kojih se oni vrte. Novac, ipak nije zanemarljiva stavka jer puno je stvari koje kupujemo a od kojih zavisimo. Takođe, mnogo puta smo čuli da što više novca imamo veći su nam prohtevi i opet se naš budžet svede na isto. Ključno rešenje je znati kako upravljati novcem i ne dozvoliti da on upravlja nama. Ukoliko naučimo da organizujemo svoje troškove tako da nas ne iznenađuju i ne dovode u besparicu, odagnaćemo i veliki broj stvari koje nas opterećuju.

Zapisujte prihode i rashode

Bitno je da saznate na koji način možete obezbediti sredstva za svoje potrebe, odnosno morate imati tačan uvid u vaša primanja i troškove kako biste novac mogli rasporediti. Za početak, napravite mesečni pregled prihoda i rashoda da biste videli da li ravnomerno trošite novac. U tome će vam pomoći zapisivanje pre svega dnevnih izdataka jer ćete tako imati uvid u sve što ste potrošili ili dobili, a ništa nećete morati da pamtite i samim tim nećete zaboraviti.

Dnevnim zapisivanjima ćete doći do mesečnih i ona će vam pomoći da uvidite kuda idu vaši celokupni prihodi i rashodi. Time ćete dobiti prostor za uvođenje promena koje smatrate da mogu da uslede. To ne znači da treba da se odreknete svega što volite i u čemu uživate, ali uglavnom postoje nepotrebni troškovi bez kojih možemo.

Takođe, zapisujte i planirajte unapred koje su vam mesečne obaveze koje morate izmiriti tj. ratu kredita koji možda otplaćujete, kiriju ili dažbine i druge eventualne troškove koji vas očekuju u nekom mesecu (npr. knjige za školu za vašu decu, proslava slave ili rođendana, uplata za polaganje ispita i dr.). Na ovaj način za vas uglavnom neće biti neplaniranog troška a druga važna stvar je da ćete na ovaj način pomalo i da uštedite. Naime, izmirivanjem obaveza na vreme sprečavate aktiviranje zateznih kamata koje su na mesečnom nivou male, ali ako razmislite na dugoročnom planu - to može da bude lepa svota koju štedite. Ukoliko uspete da se organizujete, više šanse imate da „koji dinar" ostavite sa strane i na ovaj način ćete imati sačuvan novac u slučaju nužde (lekar, zubar... ili bilo koji drugi hitni slučaj).

Analizirajte svoj budžet

Kako da upravljate svojim novcemUobičajeni rok na kome treba da analizirate svoj budžet je mesec dana, jer tada sa novim dohotkom analizirate "propuste" od prošlog meseca. Kako biste sprečili "bankrot" ili onaj čuveni "osećaj promaje" u džepovima na kraju meseca, napravite malu kontrolu posle, na primer, dve nedelje da vidite kako stojite sa novcem. I ako postoji razlog za brigu, malo prikočite sa trošenjem. A posle mesečnog analiziranja imaćete detaljan uvid u to da li trošite realno više nego što možete ili želite.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Kako se obogatio bill gates!

Vilijam Henri III Gejts (William Henry „Bill“ Gates III) ili Bil Gejts (Bill Gates) je jedan od najuticajnijih i najbogatijih ljudi na svetu. Rođen je 28. oktobra 1955. godine u Sijetlu (Vašington). Živi u rodnom gradu. Poreklo, detinjstvo i obrazovanje Njegov deda sa majčine strane, Dž. V. Maksvel ( J. W. Maxwell) je bio potpredsednik Nacionalne banke, otac Vilijam X Gejts je bio cenjeni advokat, a majka Meri Maksvel Gejts (Mary Maxwell Gates) je radila za direktore Prve međudržavne banke. Rođen je kao srednje dete i ima dve sestre, Kristijan (Kristianne) i Libi (Libby). Bil je kao tinejdžer je bio veoma stidljiv. Zanimali su ga računari, matematika i druge prirodne nauke, uprkos želji njegovih roditelja da postane advokat. Pohađao je prestižnu privatnu školu u Lejksajd( Lakeside prep school) u Sijetlu. Prvi put se susreo sa kompjuterima u klubu „Majki“, gde je škola zakupila vreme na računarima kompanije „Dženeral Elektrik“ („General Electric“). Zaintereresovao ga je program Bejzik i...

IDEJE ZA POSAO OD KUĆE!!!

Ako tražite  ideje za posao od kuće  koji nisu prevara i koji možete sami pokrenuti, ovaj tekst vam može biti od koristi. Ima već milion tekstova koji govore o ovome, ali su uglavnom previše uopšteni za moj ukus ili zahtevaju dosta ulaganja! A šta kada nemate novca? Realno, situacija je ovakva:Živimo u Srbiji i ako  ne radite i sedite kod kuće nezaposleni tražeći ideje za rad od kuće , malo je verovatno da vam baš preliva lova .A ako vam i preliva, onda sigurno i  ne tražite i deje za posao od kuće, nego tražite gde ćete novac potrošiti. Baš zato jer novca svi nemaju, ja sam odabrala ove neke varijante  koje se mogu raditi od kuće , sa malo ili nimalo novca, ali uz dosta truda, napora organizacije. Znate zašto još? Vrlo često, kada kažem ljudima da radim od kuće, dobijem to pitanje :  "Daj mi ideju šta ja mogu da radim".  Ja ih imam pregršt i retko koju realizujem, jer ja sam jedna i ne mogu se posvetiti baš svemu što zamislim (a ponešto volim, ali mi ...

Kurs za promenu novca!!!

Tokom svih godina naš cilj je isti: da uvek pružimo više, kako bi vaše poslovanje lakše, brže i sigurnije raslo. Za uzvrat smo dobili zadovoljne klijente, partnere, saradnike I prijatelje. Naša vizija za budućnost je da postanemo lider menjačkih mesta kojima ćemo pokriti potražnju za našim uslugama, mi ćemo uvek postavljati više standarde kako bismo bili vaš pouzdan partner u poslu i svakodnevnom životu. Ovo su reci jedne menjacnice,ako ste se zapitali koliko menjacnice zaradjuju od celokupnog kursa i menjanja novca tokom dana. To je jako tesko proceniti ali moze se reci da i njima zarada zsvisi od kursa i protoka novca kroz njihovu kasu. Zarada od menjanja novca je jako mala ako zelite time da se bavite. Za nastavak ove objave i resenja za ovaj problem pratite nas na instagramu!